Motyvacija: kaip atrasti save?

Kiekvienas mūsų gyvenime turime daug rolių – socialinių veidų. Namuose mes vienokie, darbe kitokie, su draugais dar kitaip. Priklausomai nuo mūsų pareigų, mes priskiriame sau vieną ar kitą socialinį veidą. Jei paprašyčiau įsivaizduoti verslo moterį, jūs iš karto savo vaizduotėje susidarytumėte tam tikrą jos įvaizdį – griežtų veido bruožų, su kostiumėliu, dalykiška, racionali. O dabar įsivaizduokite pirmąkart įsimylėjusią merginą. Jos įvaizdis jūsų vaizduotėje visai kitos. O kas jei realybėje tai viena ir ta pati mergina? Kaip atrasti save daugybėje savo socialinių veidų atsakyti sau, kas man yra motyvacija?

Asmenybė ir veido bruožai – kaukės ir tikrasis mūsų veidas

Kas mes iš tikrųjų? Tokie, kokie esame, be socialinių kaukių ir įvaizdžių? Viena iš asmenybės tikslų – tai būti savimi visose gyvenimo srityse – namie, darbe, kitose socialinėse aplinkose būti savimi. Apie tai dabar daug kalbama. O koks aš iš tikrųjų? Kaip atrasti save? Kaip pažinti save? Kokios mano stipriosios pusės ir talentai? Mano pasaulio matymas, prigimtis? Į šiuos klausimus padeda atsakyti fiziognomika, arba veidotyra.

Mūsų socialinės kaukės labai svarbios, tačiau nepriklausomai nuo to, kaip žmogus norės parodyti save, iš kokios pusės, veido bruožai, kuriuos ir tyrinėja veidotyra, leidžia pažinti save ir kitus be jokių kaukių, tokį koks esi iš tikrųjų. Sakoma, kad žodžiai mus gali apgauti, bet kūno kalba niekada nemeluoja. Mūsų prigimtiniuose bruožuose, įgytuose bruožuose, tokiuose kaip veido raukšlės ir pan., atsispindi kokie mes esame, kokios mūsų charakterio savybės, temperamentas, koks mūsų pasaulio priėmimo modelis.

Motyvacija pažinti save – į ką atkreipti dėmesį

Paklauskite, kiek aš gerai pažįstu save? Kokiose gyvenimiškose situacijose save pažįstu daugiausiai? Veidotyros specialistai žino, kad neįmanoma pažinti žmogaus skaitant jo veidą tik iš vienos perspektyvos. Pagrindinis principas – matyti save iš įvairių pusių. Būtent fiziognomika kaip teorija, yra puikus instrumentas mums padeda labiau pažinti save, t.y. leidžia pagal išorinę išvaizdą – veido bruožus, formą, dominuojančius elementus –  pažinti vidinius dalykus: asmenybinius bruožus, charakterį, savo išsikirtinumą. Kokiais aspektais galime pažinti save? Mūsų charakterio bruožai, temperamentas, mūsų mąstymo ir elgesio modeliai, savivertė, būdai, kaip priimame informaciją, kaip reaguojame į aplinką ir kitus žmones ar įvykius – visa tai kaip ekrane atsispindi veido bruožuose. Motyvacija – tai jėga, skatinanti mus veikti. Psichologijos moksle motyvacija suprantama kaip visuma faktorių, kurie sukelia, išlaiko ir valdo elgesį, kuris leidžia pasiekti tam tikrą tikslą. Suprask, kaip ir kas valdo tavo elgesį, suprasi ir tai, kaip tau veikti. Klausimas, kaip atrasti save reiškia tą patį, ką ir kaip man išsiaiškinti savo elgesio ir mąstymo modelius, asmenybės savybes, kurios padeda arba trukdo siekti tikslų, kurti santykius su kitais žmonėmis, jaustis laimingu  žmogumi.

Kaip fiziognomika padeda atrasti save?

Veido bruožai ir fiziognomikos metodai, kaip juos skaityti ir interpretuoti, suprasti, padeda mums įsivertinti įgytą arba įgimtą vidinį potencialą. Metodai padeda numatyti ir tai, kokiomis sąlygomis geriausiai šis potencialas pasireikš. Kai žinai savo potencialą, atsiranda ir motyvacija veikti. Panašiai kaip vienoje pasakoje apie deivę Dalią.

Gyveno du broliai, abu ardavo laukus, sėjo ir pjovė, tik vienas buvo turtingas, o kitas ne. Tai jam derlius pranyksta, tai kažkas sudega ar suserga. Kartą jaunesnysis brolis savo brolio lauke sutiko moterį ir paklausė, ką ji čia veikianti. Ši atsakė, kad yra brolio Dalia ir saugo brolio turtą ir derlių nuo bėdų. „O kur mano Dalia?“, – klausia vyras. Prieina jis prie krūmo ir mato – miega jo Dalia. Supykęs vyras klausia, kodėl tu tinginiauji, kaip kitos dirba savo šeimininkams? Moteris ramiai jam ir sako: „Tai kad negaliu niekuo tau padėti, nes nedarai to, kam esu skirta. Jei imtum prekiauti, tuomet tau padėčiau, bet dabar tik žemę ari.“ Po šių žodžių moteris davė vyrui kelis patarimus. Vyras juos įgyvendino ir pradėjo uždirbti pinigų, kuriuos Dalia dar ir padaugino. Taip vyras ir tapo turtingu.

Deja, dažnai būna, kad mes savo potencialą naudojame ne tose aplinkybėse,  ne toje srityje. Be abejo, kaip pasakose savo Dalios nesutiksime, kuri mums tiesiogiai pasakys, kaip atrasti save, kur tu geriausiai gali panaudoti savo potencialą ir gyventi turtingą ir prasmingą gyvenimą. Motyvacija čia pat. Tai suprasti mums gali padėti vienas seniausių mokslų pasaulyje, fiziognomika, kuria naudojosi ne tik senovės Kinijos išminčiai, bet ir antikos filosofai.